Kapat

Telefonların SAR Değerlerine Dikkat

Anasayfa
Mobil Telefonların SAR Değerlerine Dikkat

Akıllı telefonların teknik özellikleri telefonlar için belirleyici özellikler olarak dikkat çekmekte. Sadece telefon içerisinde kullanılan donanımlar değil bunun dışında telefonda yer verilen tasarım ekran tarzı, görüntü teknolojisi gibi birçok noktada akıllı telefonlar için kritik konular olarak gösteriliyor. Her ne kadar telefon satışlarında artık sadece bu kriterlere bakılsa da aslında atlanan çok önemli özelliklerde yok değil. Bu alanda arka plana atılmasına rağmen akıllı telefonlar için en önemli konulardan bir diğeri ise telefonun SAR değeri. Aslında akıllı telefonların ne kadar radyasyon yaydığıyla ilgili bir değer olarak gösterilen SAR değeri aslında telefonun insan sağlığına ne kadar zarar verdiğini de ortaya koyuyor.

SAR Değerlerinde Artışa Dikkat

Akıllı telefonlarda radyasyon yayma değeri olarak gösterilen değerin ise mutlaka belirlenen kriterlerin altında olması gerekiyor. Zira bu değerlerin belirlenen değerlerin üzerinde olması insan sağlığını doğrudan olumsuz yönde etkiliyor. Uluslararası değerlere göre ise SAR değerinin 2W/kg değerinin altında olması gerekiyor. Zira SAR değerinin bu değerin üzerinde olması telefonların kullanımın kalıcı zararlara neden olması anlamına gelmekte.

SAR-değeri

Özellikler kanser hastalığı için tüm bu SAR değerlerinin tetikleyici olduğunu da söylemek gerek. Radyasyon değeri olarak gösterilen bu değerin yüksek olmamasına mutlaka dikkat etmek gerekli. Telefonlar için açıklanan SAR değerlerine bakıldığında ise genel olarak Samsung’un bu konuda sıkı bir çalışma yaptığını görebiliyoruz. Zira en düşük SAR değerine sahip olan telefonlar arasında Samsung’un ilk sırada yer aldığını de belirtelim.

Apple SAR Değeri Yüksek

Bunun dışında Apple’ın ise SAR değeri konusunda 1 rakamının üzerine kadar çıkmaya başlaması da markanın eleştiriler almasına neden oldu. Apple’ın değerlerinin bu kadar yüksek olması kafaları karıştırırken açıklanan liste hakkında Apple hiçbir açıklama yapmadı. Söz konusu değerlerin açıklandığı liste için Samsung tarafından da bir açıklama gelmedi. Fakat açıklanan listelerle beraber en az SAR değerine sahip olan telefonları büyük bir artı kazanacağı da kesin.

Bir önceki yazımızda Ubisoft tarafından yapılan bedava oyun kampanyası hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

“Telefonların SAR Değerlerine Dikkat” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir