Kapat

Redog Köpeklerine Teknoloji Desteği

Anasayfa
Bilim ve Teknik Redog Köpeklerine Teknoloji Desteği

İsviçre’nin ünü dünyaya yayılmış Rescue köpekleri dünyanın en zeki köpek ırklarından biri olarak biliniyor. Zira Rescue köpeklerini diğer köpek türlerinden ayıran çok önemli bir özellik köpekleri diğer tüm hayvanlarda farklı olarak anılmasını sağlamakta. Söz konusu özellikleri ise aslında bu köpeklerin çok iyi bir kurtarıcı olması. İsviçre’nin birçok ünlü zirveye sahip olan ülkelerden biri olması ve hemen her sene binlerce dağcıya ev sahipliği yapması Rescue köpeklerinin önemini de artırıyor. Birçok filmde de konu olmuş köpekler çığ sonucu ya da kardan dolayı mahsur kalmış olan dağcıların kurtarıcıları olarak biliniyor. Gelişmiş burun özellikleri ve kurtarma yetileri sayesinde kar kazalarında resmi olarak kullanılan arama kurtarma ekipleri olarak adlandırılan köpeklerin bir diğer özelliği ise boyunlarında kar altında kalan kişinin donmasını engelleyecek olan sıvıları taşımaları.

Artık Teknoloji Desteği İle Geliyor

Tüm bu özellikleri ile beraber arama kurtarma ekiplerinin de en büyük yardımcılarından olarak gösterilen köpeklerin artık teknolojiyle buluşacağını da belirtelim. Son yapılan haberlere göre Rescue  köpeklerin yer aldığı arama kurtarma ekipleri artık Drone desteği alacak. Doğrudan termal kameraya sahip olan Drone cihazlarla kar altında kalan insanlar tespit edilebilecek. Nokta atışı olarak tespit edilen bölgelere ise doğrudan Rescue köpekleri yönlendirilecek. Böylelikle köpeklerin anında kazazedelere müdahale etmesi sağlanacak.

rescue-dog

Yeni Ekipler Kurulabilir

Alınan kararlarla beraber tam anlamıyla bir kurtarma ekibi olarak gösterileceği düşünülen köpeklerin ilerleyen dönemlerde yeni teknoloji destekleri de alabileceği düşünülüyor. Yer tespiti konusunda kullanılacak olan Drone cihazlarına ek olarak kar kazma konusunda da köpeklere destek olacak yeni teknolojilerde kullanılacağı da düşünülüyor. Fakat net olarak konu hakkında bir açıklama yapılmadığını da belirtmek gerekiyor. Her yıl 3000 kişiyi kurtarmalarıyla beraber arama kurtarma köpekleri arasında da en başarılı köpeklerden biri olan Rescue köpeklerinin teknoloji ile buluşmasının nasıl bir etki yaratacağı da merak konusu. Zira bu alanda artık gelişmeler devam edecek gibi.

Bir önceki yazımızda VLC media Player için yayınlanan yeni güncellemenin uygulamaya ne gibi yeni özellikler getirdiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

“Redog Köpeklerine Teknoloji Desteği” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir