Kapat

iPhone X’ın gerçek maliyeti Apple’ı zengin ediyor

Anasayfa
Mobil iPhone X’ın gerçek maliyeti Apple’ı zengin ediyor

Reuters’ın son haberine göre 999 dolarlık fiyatı ile iPhone X‘un birim başına kârı, geçmişteki tüm iPhone’lara göre çok yüksek.

Apple’ın resmen akıllı telefon sektöründe yön verdiği iPhone X, gerek Türkiye’de gerek tüm dünyada en fazla beğenilen telefon haline geldi. Şimdi ise sektörde öncülüğünün ve sunduğu yeniliklerin yanı sıra, kişiye katmış olduğu prestijle ses getiren Apple, şimdi ise geliştirilen tüm ürünler ile piyasanın içinden geçmek istiyor.

Maliyet Mi? Kar Mı?

999 dolarlık oldukça yüksek fiyatı rağmen, satışa çıktığı her yerde stok sıkıntısı yaşayan iPhone X, Apple’ın her geçen gün zengin olmasını sağlıyor. Son araştırmalara göre Apple cephesinde yeni cihazın birim başına elde ettiği kar iPhone 8’den çok ama çok yüksek.

Reuters’ın son açıklamasında cihazın ilk üretildiği zamanlarda Apple’a maliyeti 357 dolar oluyordu. Zamanla üretim koşulları ve diğer koşullarla bu fiyat aşağıya indirildi. Şuan için 288 dolar maliyeti olan iPhone 8 Plus’ın 799 dolara satıldığını belirtirsek, Apple, 357 dolar maliyet/ 999 dolar satış fiyatı ile ciddi anlamda %64’lük kar oranına sahip.

Apple, kar oranını her geçen gün arttırıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir