Kapat

Rekabet Kurulu, Şimdide Mercedes-Benz Türk için dava açtı

Anasayfa
İnternet Rekabet Kurulu, Şimdide Mercedes-Benz Türk için dava açtı

Kısa bir süre önce Rekabet Kurulu’nun Google‘a ‘haksız rekabet oluşturmak’ suçundan dava açtığını duyurmuştuk. Şimdi de Mercedes-Benz Türk hakkında bir açıklama geldi.

Rekabet Kurumu’nun resmi sitesinde görülen duyuruya göre, Mercedes-Benz Türk AŞ‘nin sözlü savunması alınacak. Açıklama ise şu şekilde;

“Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin beton pompası üreticileriyle yaptığı anlaşmalar ve bu üreticilere yönelik uyguladığı indirim sistemleri yoluyla hakim durumunu kötüye kullanarak beton pompası ve beton pompasının monte edildiği kamyon pazarında rekabeti bozduğu iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.”

Soruşturma kapsamınca sözlü savunma süreci ise 08.08.2018 tarihinde başlayacağı ifade edilen açıklamanın devamı ise şöyle:

“Önaraştırmada elde edilen bilgi ve belgeler ile yapılan tespitleri 28.02.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Mercedes-Benz Türk A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 17-09/105-M sayı ile karar verdi. Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesi, hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. Soruşturma, adı geçen teşebbüsün 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.”

Tüm bunların yanı sıra Rekabet Kurumu’nun TTNet içinde bir kararı bekleniyor. ‘hakimiyeti kötüye kullanma’ incelemesi mevcut durumda. Büyük ihtimal birkaç güne bu konuda bir duyuruda yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir