Kapat

Black Friday Mobil Alışveriş Çılgınlığına Döndü

Anasayfa
İnternet Black Friday Mobil Alışveriş Çılgınlığına Döndü

Hemen her sene düzenlenen Black Friday etkinliği bu senede dünya genelinde birçok ülkede alışveriş çılgınlığı olarak kutlandı. Her sene şükran gününden sonraki Cuma günü düzenlenen Black Friday etkinliğinde birçok ünlü marka ürünlerini yarı fiyatına satışa çıkarıyor. Hatta bazı markaların bu sene %80’e varan indirimler yaptığını da biliyoruz. Dünya genelinde birçok marka tarafından yapılan tüm bu indirimlerle beraber Black Friday her sene olduğu gibi bu senede kısa süre içerisinde alışveriş çılgınlığına döndü. Ülkemizde de özellikle alışveriş siteleri tarafından yapılan indirimlerle kutlanan gün yeni rekorların kırılmasını da sağladı.

Mobil Alışveriş Rekoru Geldi

Yapılan incelmelere göre Kara Cuma genelinde en çok ilgi çeken ise internet üzerinden alışveriş sistemleri oldu. Zira alışveriş verilerine göre bu sene ilk defa akıllı telefonlar üzerinden yapılan alışverişler ön plana çıktı. Akıllı telefonların ne kadar yaygınlaştığını da gösteren raporlarda akıllı telefon üzerinden sadece Amerika genelinde 1,2 milyar dolar değerinde alışverişin mobil platformlar üzerinden yapıldığı yer aldı. Toplam alışverişin neredeyse %33’lük bir kısmının akıllı telefonlar üzerinden yapıldığını ortaya koyan gelişmelerle beraber bir nevi akıllı telefonların bilgisayarların bile önüne geçtiğini de söylemek gerekiyor.

Black-Friday-Mobil-Alışveriş

Kara Cuma olarak bilinen etkinlikte yeni bir rekor kırılırken bunun dışında toplam olarak yapılan tüm alışverişlerin de yine geçen seneye göre bir hayli artış gösterdiği de görüldü. Sürekli olarak artış gösteren alışveriş çılgınlığının Kara Cuma gününde iyiden iyiye ön plana çıkması da bir kez daha tüketim çılgınlığını gündeme getirdi. Dünya genelinde birçok markanın indirim yapmasına neden olan Black Friday etkinliğinin ortaya çıkardığı bir diğer bilgi ise mobil alışverişin ne kadar yaygınlaştığı oldu. Daha önce hiçbir durumda mobil üzerinden yapılan alışverişler 1 milyar dolar rakamını geçemezken Black Friday etkinliğinde bir günde 1.2 milyar dolar alışveriş yapılması da aslında durumu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Bir önceki yazımızda yeni iPad Pro modelleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

“Black Friday Mobil Alışveriş Çılgınlığına Döndü” üzerine 2 yorum

  1. sonkampanya says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir