Kapat

BDDK, Swap işlemlerine sınırlama getirdi

Anasayfa
İnternet BDDK, Swap işlemlerine sınırlama getirdi

BDDK tarafınca son yapılan açıklama kapsamında yurt içi bankalar artık swap işlemlerinde öz kaynaklarının %25’inin üstüne çıkamayacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu olan BDDK, döviz kurundaki dengesizlikten sonra yeni bir karar alarak yurt içinde bulunan bankaların ‘swap’ adı verilen işlemlerini bir sınırlama getirerek yapılacak işlemlerde öz kaynakların %50’sinden fazlasının olmayacağını söyledi.

An itibariyle yeni bir kararı uygulayan BDDK, bankaların ‘swap’ işlemlerine yeni bir güncelleme getirdi. Bu güncelleme kapsamında yurt içi bankalar döviz değişimleri gerçekleştirdikleri için swap ve benzeri işlemlerde %2’inden fazla kullanamayacak. BDDK tarafından yapılan son açıklama ise şöyle:

‘’Bankalar ve BDDK ile birlikte kur artışından etkilenen firmalarımızı tespit ederek büyük bir dönüşümle firmalarımızı rahatlatmaya devam edeceğiz. Banka ve özel sektörümüzün sonuna kadar yanındayız. Bu süreç bize bazı eksik olduğumuz alanları da gösterdi. Bankacılık sektörümüzü çok daha güçlü bir yapıya kavuşturacağımız bir sürece doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Özellikle dövizle borçlanan firmalarımıza yönelik ilk adımı atmıştık. Aksiyon planı çerçevesinde önümüzdeki günlerde firmaların döviz riskini azaltmaya yönelik adımları atmaya devam edeceğiz. Türk liramızı koruyacağız. TL ile yürüyeceğiz. Önümüzdeki dönemde Türk Liramızın daha da güçleneceğini göreceğiz.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir