Kapat

ABD ürünlerine Yüzde Yüz Ek Vergi

Anasayfa
İnternet ABD ürünlerine Yüzde Yüz Ek Vergi

ABD’nin yaptırımlarına karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın boykot açıklamalarının ilk resmi karşılığı geldi. Türkiye’de ithal edilen ABD ürünlerine %100’e varan ek vergi yükümlülükleri getirilmiş durumda. Bu ürünler kağıttan, meyveye, arabadan otomobillere kadar uzanıyor.

14 Ağustos gününden itibaren ABD’nin ticari yaptırımlarına karşılık Türkiye’nin takınacağı tavır, Erdoğan’ın açıklamasıyla yön buldu. Erdoğan, kriz sürecinde yaptırımlara boyun eğmeyeceğini belirtti. Resmi gazetede “ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanmasına dair kararda değişiklik yapılmasına ilişkin karar” başlığı altında boykot çağrısı sonucuna gitti.

Resmileşen kararda, “Bu maddenin yayımı tarihinden önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olan eşyanın bu kararın yayımı tarihinden itibaren en geç 45 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük beyannemesinin tescili veya gümrük mevzuatı çerçevesinde özet beyanın verilmesi halinde, bu değişiklik kararından önceki ek mali yükümlülük oranları uygulanır” denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce şu açıklamada bulunmuştu:

“Buradan iş dünyamıza sesleniyorum. En güzel cevap işimize 4 elle sarılmak olacaktır. Daha çok üreteceğiz, daha çok ihraç edeceğiz. ABD’nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var, Venüs var Vestel var. Ne yaptığımızı anlasınlar. Biz kendimize yeteceğiz. Biz insansız hava araçlarını istediğimizde ‘Kongre izin vermiyor’ diyorlardı. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Bunları üretiyoruz. Sıkıntımız yok. Batı’da yapacağımız pek çok görüşme olacak. Batı’dan dostlar arıyor, görüşüyoruz, görüşmeye devam edeceğiz. Türkiye’de bir araya gelmenin gayretleri içerisindeyiz, bir araya geleceğiz. Gayretlerimizi sürdüreceğiz. Rabbimizin yardımı yakındır, endişe etmeyin.”

Vergi Oranlarını Aşağıdan Görebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir