Kapat

Küresel Isınma İçin Yeni Çalışmalar

Anasayfa
Bilim ve Teknik Küresel Isınma İçin Yeni Çalışmalar

Küresel ısınma artık tüm dünyayı tehdit etmeye başladı. Bölgesel olarak kalmayan ve her sene hatta her ay biraz daha kötüleşmeye başlayan küresel ısınma sorunu neticesinde iklim değişiklikleri de hız kazanmaya başladı. Dünyanın birçok yerinde yaşanan küresel ısınma sorunu nedeniyle %90 oranında kuraklıklar görülmeye de başladı. Yağış miktarının giderek azalmasına karşın kutup bölgelerinde de erimenin maksimum düzeylere çıkması artık tehlikenin boyutlarını da bir hayli arttırmaya başladı. Yaşanan tüm bu gelişmeler sonrasında artık küresel ısınmanın etkileri arttırmak için ülkeler arasında da yeni çalışmalar yapılmaya başlandı. Birçok ülkenin destek verdiği uluslararası yeni anlaşmalar imzalanırken son olarak kömür santrallerini için yeni kararlar alınmaya başlandı.

Kirlenmenin Büyük Bir Oranı Fosil Yakıt Yüzünden

Tüm gelişen teknolojiye rağmen fosil yakıt tüketimi konusunda hala istenen gelişmelerin yaşanamaması ve fosil yakıtların alternatiflerinin bulunamaması sonrasında artık bu ülkeler arasında da fosil yakıt tüketimini azaltmak için yeni anlaşmalar yapılmaya başlandı. Yapılan son anlaşmalarla beraber kömür santrallerinin kapatılacağı ve birçok ülkenin de buna uyacağı belirtilmişti. Nitelim beklenen kararlarda yavaş yavaş gelmeye başladı. Yapılan anlaşma sonrasında birçok Avrupa ülkesi kömür santrallerini kapatacağı tarihleri paylaşmaya başladı.

kuresel-isinma

Yapılan bu anlaşma sonrasında ise dünyanın en büyük kömür santrallerine sahip olan ülkelerden birisi olarak gösterilen Amerika’nın konu hakkında nasıl bir çalışma yapacağı da merak konusu oldu. Zira yapılan anlaşmalarda yer alan ülkelerin sayısı oldukça az ve en büyük tüketimi yapan Amerika’da listede yok. Buna rağmen kömür santrallerinin kapatılması ne küresel ısınma konusunda ne kadar etkili olur merak konusu. Zira atılan tüm adımlara rağmen şu an mevcut teknoloji ile beraber küresel ısınmasının etkilerini azaltmak pek mümkün gözükmüyor. Zira CO2 salınımında geriye doğru gidişin olmasının mümkün olmadığı uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara yansımış durumda. Haliyle küresel ısınma konusunda daha etkili çözümler atılmasının gerektiği de bir gerçek.

Bir önceki yazımızda Mars yüzeyinde bulunan su kütlesi hakkında son paylaşılan detaylar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir