Kapat

WordPress En Büyük Açığı Kapatıldı

Anasayfa
Bilgisayar WordPress En Büyük Açığı Kapatıldı

İnternet siteleri sistemleri içerisinde açık kaynak kodlu yönetilebilir sistemlerden birisi olan WordPress dünyanın en çok kullanılan sistemlerinden biri olarak dikkat çekiyor. İnternet dünyasının %30’luk bir kısmına sahip olan içerik yönetim sistemi dediğimiz gibi açık kaynak kodlu olması sebebiyle sürekli olarak yeni güncellemelerde alıyor. Yeni güncellemeler ise genelde güvenlik üzerine olabiliyor. Sürekli olarak uzak sunucu bağlantısı ile güncellenen WordPress sisteminin benzeri bir güvenlik ağıda bulunuyor. Zira sistem açıkları yine uzak sunucu bağlantıları ile gideriliyor. Genel olarak bu şekilde işleyen sistemin ise aslında WordPress için asıl açığı oluşturduğu da yeni ortaya çıkan bir gelişme olarak gündem oldu.

Açık Hemen Kapatıldı

Uzak sunucu güncelleme sisteminde yer alan bir açık nedeniyle WordPress’in bir anda hacklenebileceği belirtildi. Yeni ortaya çıkan açık nedeniyle yine herhangi bir casus yazılımın tıpkı bir güvenlik güncelleştirmesi gibi WordPress sitelere gönderilebileceği ortay çıktı. Oluşan bu açık ile beraber bir anda internet dünyasının %30’luk kısmının hack saldırılarına maruz kalabileceğinin de ortaya çıkmasıyla beraber hemen çalışmalara da başlandı. Zaten sistem açık kaynak kodlu olduğu için söz konusu açığın hemen kapatıldığını da belirtelim.

wordpress

Konu hakkında yetkililerden yapılan açıklamaya göre söz konusu açık herhangi bir şekilde kullanılamadan doğrudan kapatıldı. Bundan sonra ise güvenlik güncelleştirmelerinin yine aynı sistem üzerinden yapılacağı ama bu kez çok daha kontrollü yapılacağı da öğrenildi. Her ne kadar açık çok büyük bir açık olarak gösterilse de söz konusu açık ile ilgili hiçbir site sahibinin de başvuru yapmamış olması açığın hemen kapatıldığını da gösteriyor. WordPress’in ise tüm bu sistemleri daha güvenli hale getirebilecek olan yeni bir güncelleme yayınlaması gündemde. Fakat yeni güncelleme için herhangi bir tarih gösterilmemesi de kafaları bir hayli karıştırdı. Zira yeni güncellemenin bu açık ile ilgili değil doğrudan artık standartlaşan yeni bir sürüm güncellemesi olarak gelmesi bekleniyor.

Bir önceki yazımızda Microsoft’un Android işletim sistemleri için geliştirdiği programının güncellemesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

“WordPress En Büyük Açığı Kapatıldı” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir